Poczdam – cztery godziny

Poczdam - Communs przy Nowym Pałacu
Poczdam – Communs

I stało się ,,Samotny Wilk,, wyruszył w samotną podróż. Teren łowiecki to niemiecka metropolia, Byłem w Berlinie już kilka razy i za każdym razem moja sympatia do tego miasta wzrasta. Tym razem przebywałem tam trzy dni i skupiłem się na miejscach odległych od centrum. Zacząłem od wysokiego C. Już w trakcie dojazdu zatrzymałem swój wehikuł w Poczdamie. Chciałem zweryfikować wiedzę zdobytą w czasie lekcji historii , że zamek Sansssouci to najpiękniejszy przykład rokoko w Europie. Chciałem zwiedzić ,,całe,, miasto , ale tylko pobieżne wejście do parku zajęło Mi cztery godziny. Przybyłem, zobaczyłem i ……zawiodłem się , ale nie pięknem tylko rozmiarem. Sansssouci jest niewielkim symetrycznym pawilonem o bardzo ładnych proporcjach okraszonym rokokowo-rzeźbiarskim ,,oczopląsem,,. Ekspresyjne rzeźby zdobiące fasadę są niepowtarzalne , nie ma dwóch takich samych. W porannym słońcu Sanssouci to architektoniczna perełka. Dlaczego się zawiodłem ? Ano , dlatego że raptem kilometr dalej umiejscowiono t.zw. Nowy Pałac.

Zamek Sanssouci
Zamek Sanssouci
Zamek Sanssouci
Zamek Sanssouci
  • Zamek Sanssouci
  • Zamek Sanssouci
  • Zamek Sanssouci
  • Zamek Sanssouci
  • Zamek Sanssouci
  • Zamek Sanssouci
Nowy Pałac

Nowy Pałac – myślę, że chyba dla niego wymyślono słowo monumentalny. Cały jego kompleks jest ogromny. Fioletowo-różowy odcień fasady kontrastuje z kilkudziesięcioma rzeźbami inspirowanymi bohaterami starogermańskich mitów. Dziedziniec główny ograniczony jest dwoma potężnymi budynkami tworzącymi ,,bramę,,. Trudno było to objąć ,,szerokim,, kątem aparatu. Niesamowite wrażenie. Byłem zafascynowany ogromem założenia parkowego. Park był mieszaniną stylów. W okolicy zamku Sanssouci park był w stylu francuskim, a przy Nowym Pałacu angielskim. Wychowany w najpiękniejszym parku świata czyli Pszczynie , wolę swobodę angielskiego stylu od francuskiej ogrodowej ,,geometrii,,. Zamek Sanssouci zbudowano w latach 1745 do 1747 na polecenie Fryderyka II Wielkiego. Umiejscowiono go na tarasach na wzniesieniu powstałym po wykarczowaniu dębów potrzebnych do umocnienia terenów bagiennych pod rozbudowę Poczdamu. Ciekawostką jest że, inicjator budowy kompleksu Fryderyk II został pochowany na najwyższym tarasie zamku Sanssouci , w którym mieszkał w miesiącach letnich , naturalnie wtedy kiedy nie był zajęty prowadzeniem wojen. Ten sam Fryderyk zwany Wielkim był sprawcą budowy Nowego Pałacu , którego powstanie datujemy na rok 1763 a zakończenie budowy 1769. Pałac Nowy to demostracja potęgi Prus po zakończonej wojnie siedmioletniej, miał pełnić rolę domu gościnnego, budynki gospodarcze z mieszkaniami dla służby tak zwany Communs chyba też pokazują potęgę Prus : ) W latach 1871 do 1918 nowy Pałac pełnił rolę rezydencji cesarskiej. Zarówno zamek Sanssouci i Nowy Pałac znajdują się na liście zabytków dziedzictwa światowego UNESCO.

,,Most Szpiegów,,

Glenicker Brücke – tego miejsca nie chciałem ominąć. Relikt czasów ,,Zimnej Wojny,, i Berlińskigo Muru. Most był w przeszłości mostem granicznym między krajem proletariackiej szczęśliwości zwanym NRD a krajem rewizjonistów NRF ( to nie błąd ja pamiętam taka oficjalną pisownię ). Na tym mości służby specjalne wszystkich krajów dokonywały wymiany agentów. Nieoficjalną nazwą tej budowli brzmi ,,Most Szpiegów,,. Co prawda wymian było trzy a najsłynniejszym ,,agentem,, tam wymienionym był Francis Gary Powell pilot szpiegowskiego samolotu U2. Jest też polski akcent znany szablista Jerzy Pawłowski został wymieniony z pięcioma innym za ,,naszego,, asa Mariana Zacharskiego. Most zbudowano na brzegach rzeki Haweli w roku 1907 w celu połączenia Poczdamu z Berlinem. Fajne miejsce by poczuć tchnienie historii.

  • ,,Most Szpiegów,,
  • ,,Most Szpiegów,,
  • ,,Most Szpiegów,,
  • ,,Most Szpiegów,,
  • ,,Most Szpiegów,,
  • ,,Most Szpiegów,,
  • ,,Most Szpiegów,,

Pierwsza wizyta była udana ,Poczdam to miasto monumentalnych pałaców, malowniczych parków i starodawnych zabytków, niestety na tym na razie koniec. ,,Lepsza połowa,, też chce zobaczyć te cuda, a ja nie lubię się powtarzać. No chyba że chodzi o Pragę : )

Zamek Sanssouci
Zamek Sanssouci

Dodaj komentarz