Praga – muzea.

Muzeum armii na Żiżkowie

To pierwszy aktualny na osi czasu wpis. Żadna tam retrospekcja czy wspomnienie tylko gorący towar. Zdjęcia wprost w matrycy a tekst to na gorąco spisywane wrażenia. Właśnie powróciliśmy z pierwszej w tym roku wizyty w mieście Praga. Eskapada ta została podyktowana kilkoma względami, pierwszy to kulinarny czyli wizyta w gospodzie ,,U Houdku,, która w tym roku obchodzi jubileusz stulecia. Drugim powodem jest tęsknota za miastem ,,stu wież,, a trzecim to konieczność wyjścia z codziennego kieratu i depresyjnej rutyny szarego życia. Dodatkowo poruszyła Mnie informacja, że po kilka lat trwającym remoncie wreszcie otworzono Muzeum Armii Czeskiej na Żiżkovie. Na wizytę w nim oczekuje od roku 2019 kiedy wędrując pod witkowskie mauzoleum dowiedziałem się że Czesi mają armię i jej muzeum 🙂 ale dość śmieszkowania. Widziałem już kilka muzeów poświęconych armiom. Wymienić tu mogę między innymi Muzeum Wojny Ojczyźnianej na Pokłonnej Górze w Moskwie , muzeum wojny 1941-1945 w Kijowie , Museo del Ejercito w Toledo więc mam jakąś skalę porównawczą. Czeskie muzeum nie ma się czego wstydzić. Jest świetnie zorganizowane i zaaranżowane, nie epatuje nadmiernie martyrologią , posiada bogate i ciekawe zbiory broni i wielu innych obiektów historycznych. Zwiedzanie rozpoczyna się z najwyższego piętra i stopniowo poprzez ,,wieki,, schodzi się do wyjścia, Na ostatnim piętrze mieści się Cafe Kupka z miłą obsługą , dobra kawą i rozległym widokiem na Pragę , na razie z okien ale latem gdy otworzą taras …… spodziewam się tam tłumów. I co najlepsze jest bezpłatne co w turystycznie obleganym mieście jest ewenementem.

Podoba Mi się też tu że twórcy nie unikali ,,trudnych,, historycznie tematów takich jak Sudetenland czy interwencja wojsk Układu Warszawskiego z 1968 roku. Ekspozycje sprawiały wrażenie bezstronnej informacji o tym że cos takiego się wydarzyło.

https://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace-o-am-zizkov/

Plakat propagandowy

Muzeum Transportu Miejskiego w Streszowicach mieści się po ,,drugiej,, miasta za Hradczanami. Dawna remiza tramwajowa została zamieniona na wehikuł czasu. Pieczołowicie odrestaurowane wagony, autobusy, trolejbusy, multum informacji na temat historii wszelkich rodzajów transportu miejskiego w Pradze. To nie tylko tramwaje i autobusy ale tez metro. Jedynym minusem są dni otwarcia czyli sobota i niedziela , wycieczkę do MTP można połączyć ze zwiedzaniem Hradczan i Klasztoru na Strachowie a nawet wzgórza Petrzin naprzeciwko remizy jest zejście na kolejna atrakcję Pragi czyli Nowy Świat. Bilet kosztuje 100 koron co jest niewygórowaną cena jak na Pragę 🙂

https://www.dpp.cz/zabava-a-zazitky/historie-dpp/muzeum-mhd

Dodaj komentarz