Czeski Raj część druga

Sobotka - rynek

Sobotka to pierwsze miejsce planowane na bazę do eksplorowania Czeskiego Raju. Jednak z uwagi na Leona czyli psiego uczestnika podróży wybraliśmy hotel w odległym od Sobotki o 7 kilometrów Dolnym Bousovie. Sobotka okazała się ,,czarnym koniem,, wakacji. Stołowaliśmy się w położonym przy rynku hotelu Pošta umiejscowionym w barokowej kamienicy. Hotel posiada bardzo zaciszny i zacieniony taras na tyłach budynku co pozwalało na odpoczynek w gorące dni lata. Rynek jest typowym czeskim rynkiem z podcieniami i kolumną maryjną pośrodku. Każdy poranek wakacji rozpoczynaliśmy od wizyty w cukierni ,,U Staszku,,. Duży wybór deserów i kaw powodował że pierwsze śniadanie było na słodko 🙂 Boczne uliczki zabudowane były zbudowanymi z drewna chatami z których większość była świeżo odrestaurowana. Na wzgórzu za miastem widoczna jest sylwetka zamku Humprecht, Pierwsze wzmianki o Sobotce pochodzą z roku 1287 roku , a praw miejskie nadał jej Władysław II Jagiellończyk na prośbę Jana ze Selmberka , kanclerza królewskiego i pana na Koszycach. Jednocześnie król nadał miastu herb , prawo do budowy murów miejskich i dwóch jarmarków w roku.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sobotka

Hrad Kokorin

Zamek Kokorin to główny powód kolejnej podróży do Czeskiego Raju. Malowniczy i malowniczo położony. Od jego nazwy bierze się nazwa całego regionu czyli Kokorinsko. Ta część Czeskiego raju jest bardziej mroczna i tajemnicza niż okolice Hrubej Skały i Prahowskich Skał. Sporo opuszczonych byłych pensjonatów i budynków infrastruktury turystycznej . Sam zamek zaliczany był do tzw. ,,zamków przeklętych,, czyli tych których utrzymywanie z uwagi na położenie mogło zagrozić władzy aktualnego monarchy. Zniszczony w czasach wojen husyckich swój renesans miał na początku XX wieku. Bogaty kupiec praski Wacław Szpaczek zakupił go w roku 1896 a w latach 1911 – 1916 dokonał przebudowy do stanu obecnego. W latach władzy proletariatu upaństwowiono go i dopiero w roku 2006 powrócił do prawowitych właścicieli. Okolice zamku obfitują w szlaki piesze i trasy rowerowe , okolica jest bardzo widokowa.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koko%C5%99%C3%ADn_(hrad)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Koko%C5%99%C3%ADn_(hrad)

Hrad Bezdez

Hrad Bezdez – jeżeli chcemy się poczuć jak na ,,dachu świata,, to wieża zamku jest odpowiednim miejscem. Dopisała nam pogoda i widok z wieży był imponujący. Doskonale był widoczny zamek Houska odległy o około 15 kilometrów jak i hotel na szczycie Jesztedu w odległości 50 kilometrów. Sam zamek to niczym nie skażony gotyk. Początki jego budowy sięgają 1264 roku. Planowano dla niego rolę fortecy stąd brak budynków zewnętrznych. W XVII wieku Albrecht von Wallenstein planował przekształcić go w największą czeską twierdzę. Następnie był przez długi czas klasztorem i miejscem pielgrzymek do obrazu Matki Bożej z Montserrat. Po kasacie klasztoru w 1785 roku Bezdez podupadał. Od roku 1844 można mówić o jego nowej roli czyli atrakcji turystycznej . Hrabia Krystian z Valdstejna zlecił naprawę i udostępnienie platformy widokowej na wieży. W roku 1953 przechodzi na własność państwa. Podejście pod zamek jest dość wymagające. Cena za bilet niewielka , sporo atrakcji w środku ( średniowieczne inscenizacje ) i fantastyczne widoki z wierzy w pakiecie 🙂

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bezd%C4%9Bz_(hrad)

Widok z wieży zamku Bezdez

Dodaj komentarz